AnalýzyMS 2015Reprezentace

Rady Růžičkovi: Kdo je kdo v NHL?

30.3.2015 — by The Hockey Ninja0

main

AnalýzyMS 2015Reprezentace

Rady Růžičkovi: Kdo je kdo v NHL?

30.3.2015 — by The Hockey Ninja0

Článek, který z vás rychle udělá experty před domácím mistrovství světa. (Nebo se alespoň vyznáte v NHL líp než Slavomír Lener.)

Co se dozvíte?

– Problémem české reprezentace mohou být typově stejní hráči
– Že nám opravdu chybí kvalitní  obránci a centři
– Že Pastrňák je skvělým talentem, ale…
– Že Voráček není všestranně nejlíp bodujícím Čechem v NHL

„Plekanec propálil Neuvirtha, Pavelec konečně vychytal výhru.“ Nebo: „Voráček, Vrbata, Hudler a Plekanec zabodovali, Pavelec vychytal nulu.“ V Česku se o NHL informuje zpravidla přes minipříběhy českých hráčů. To je logické. Pokud ale člověk neustále sleduje nadpisy tohoto typu, snadno může propadnout iluzi, že se spousta dění za mořem se točí kolem hráčů z české kotliny. To jednak samozřejmě není pravda a za druhé to čtenáře zpravidla nutí ignorovat rozdílné role, které čeští hráči v NHL mají.

Pozornost se soustředí na kanadské body (nebo ještě hůře, statistiku +/-), aniž by se sledovaly funkce hráčů, kvality týmů, v nichž nastupují, a další neméně důležité věci.

Upřímně, často mi přijde, že i reprezentační koučové mají problém rozklíčovat odlišné úlohy českých legionářů a nejsem si jistý, jestli jeden nebo dva zápasy, které Slavomír Lener vidí naživo v průběhu sezóny, na tom něco mění. Tento článek nemá ambici zamořit veřejný prostor stopadesátou variantou, jak by měla vypadat nominace na mistrovství světa. Místo toho vám nabídne plastičtější obrázek na to, jaké role čeští hráči v NHL mají, jak si v nich vedou, a co tedy od nich lze očekávat na MS v Praze a Ostravě.

V textu bude řeč o hráčích, kteří se asi nepodívají do playoff a mohou být tedy k dispozici před začátkem MS.

Jeden graf, co (skoro) vládne všem

Pokud nechcete studovat desítky hodiny zápasů a zároveň dobře víte, že nemůžete hodnotit hráče povrchně jen podle gólů a nahrávek, potřebujete pomůcku. Jednou z používanějších v NHL je Graf vytížení hráčů od Roberta Vollmana (Player Usage Chart). Ten přehledně prezentuje roli hráče v týmu. Graf sleduje rozdíl mezi nasazováním hráčů do útočné a obranné třetiny a také kvalitu soupeřů, jimž na ledě čelí.

V NHL se s obojím pracuje a trenéři často přehazují pořadí formací podle potřeby.

<a href=’http://www.hockeyabstract.com/playerusagecharts’><img alt=‘ ‚ src=’http://public.tableau.com/static/images/F2/F2HHY55GW/1_rss.png‘ style=’border: none‘ /></a>

Legenda ke grafu:

 • vlevo nahoře – obranní specialisté (víc vlevo = starty v obranné třetině, víc nahoře = silní soupeři)
 • vpravo nahoře – univerzálové (víc vpravo = starty v útoku, víc nahoře = silní soupeři)
 • vlevo dole – chránění hráči (hrají proti slabším soupeřům)
 • vpravo dole – velmi chránění hráči (hrají proti slabším soupeřům, nastupují do útoku)
 • velikost bubliny naznačuje průměrný čas na ledě
 • barva signalizuje herní převahu (víc modrá = přestřílení soupeře, když je hráč na ledě, víc červená = soupeř přestřílí tým, když je hráč X na ledě)

Graf je interaktivní a obsahuje další zajímavé informace (góly, asistence a body jsou za 60 minut hráčova čistého času na ledě při rovnovážném stavu), bohužel je aktualizovaný jen cca do uzávěrky přestupů, aktuálnější data proto najdete v tabulce. Verzi se všemi hráči (i těmi, mířícími do playoff) najdete zde.

Co z grafu vyčteme?

 • Máme spoustu hráčů, které si týmy šetří na útočná střídání proti slabší konkurenci.
 • To se týká Pastrňáka, Voráčka, Hemského nebo třeba i Nestrašila.
 • Naopak málo českých hráčů plní obranné úlohy. Eliáš a Havlát pravděpodobně na mistrovství nepojedou, Erat byl vždycky spíš do útoku a ani Michálek není defenzivní specialista.
 • Prakticky nikdo kromě Hejdy nenastupuje pravidelně proti nejsilnějším řadám soupeře.
 • Chybí nám obránci – urgentně!

Tým sestavený ze známých českých hráčů, kteří budou k dispozici (a navíc bez Eliáše, jak naznačuje kouč), by byl dost nevyvážený, postavený na útočných hráčích. Jen pár hokejistů může dostávat výhodnou pozici proti snadnějším protivníkům. Někoho totiž proti Kovalčukovi aspol. nasadit musíte. Čeští hráči ale na tuto roli z NHL nejsou zvyklí a často mají ve svých klubech podobnou (spíš útočnou) roli. To samozřejmě neznamená, že se nemůžou na reprezentaci adaptovat: pak ale zapomeňte na čísla v bodování NHL, kvůli kterým jste je vybrali v prvé řadě. A nemusím připomínat, že chcete změnu stylu hry po někom, kdo celou sezónu trénuje a hraje něco jiného.

Útočníci

Patrik Eliáš (C/LW) – 1,46 bodů na 60 minut (5v5)

Jeden z nejlepších hráčů NHL poslední dekády zažil letos nejhorší sezónu své kariéry. Patřil mezi nejlepší hráče diktující hru, dnes už je jen lehce nadprůměrný v podprůměrném New Jersey. Eliáše asi není třeba příliš představovat – patří mezi hokejové univerzály, má solidní čísla v 5v5 a dokáže přiložit svou hokejku k dílu v power-play i oslabení. Trenér Růžička ale uvedl, že s Eliášem nepočítá. Má český tým náhradu?

Milan Michálek (LW/RW) – 1,57 bodů/60

Po složitém úvodu, kdy se Milan Michálek ne a ne trefit (jeho střelecká úspěšnost do ledna 2015 byla 2,56 %) se statisticky vzato situace přiblížila normálu. Michálek se dostává i k přesilovkám, objevuje se v oslabení, ale po odchodu Jasona Spezzy to ve většině případů není v první útočné řadě. Nejčastějšími útočnými parťáky jsou Mark Stone a Kyle Turris.

David Pastrňák (RW) – 2,5 bodů/60

Nestává se často, aby 18letý hokejista uspěl v NHL, Pastrňák ale využil šanci a při zranění útočníků Bruins si vysloužil sezónu mezi dospělými. Za důvěru se odvděčuje velmi dobrými výkony. ALE… je třeba říct, že bostonský trenér s mladým útočníkem pracuje. Nasazuje ho převážně do útočných situací, na obranná vhazování ho často nahrazují spoluhráči (Pastrňák začíná v útoku takřka v 70 % případů, jeho parťák v útoku, Milan Lucic, má o 16 % startů v útoku míň!). Pastrňák má s převahou nejvýhodnější starty v celém týmu a jeho lajna rozhodně nečelí hvězdám NHL (na to má tým Bergeronovu řadu a i Soderbergerova formace má těžší protivníky). Takže pozor, pane Lenere, Pastrňák ani omylem nehraje v prvním útoku.

Všechny tyto informace nemají být argumentem proti Pastrňákově účasti na MS, jen malým upozorněním, za jakých podmínek David dosahuje svých fantastických čísel v Bostonu. A taky malým otazníkem, jestli se něco podobného dá dělat i v reprezentaci.

Martin Erat (LW/RW) – 1,39 bodů/60

Dát za 72 zápasů pouhých 6 gólů v 5v5 je problém, pokud se jmenujete Martin Erat. I těchto 6 gólů je přitom pokrok oproti předchozím dvěma sezónám, které se Eratovi vůbec nepovedly. Po odchodu z Nashvillu se protrápil angažmá ve Washingtonu a těžko soudit, jestli si v Arizoně svými výkony vyslouží po sezóně nové angažmá. Martin Erat zažil v NHL 7 sezón s 12% a vyšší úspěšností střel. Loni měl 4,65 %, letos 8,45 %. Jeho největší aktuální předností je diktování hry – když je na ledě, tak i podprůměrná Arizona dokáže přestřílet soupeře. Bylo by určitě zajímavé zanalyzovat, v čem tkví jeho výjimečnost a zda se jí dá využít i v českém nároďáku. Bez ní to totiž čísla povzbudivá moc nejsou.

Jiří Hudler (RW/LW/C) – 2,41 bodů/60

Nejlepší rok v kariéře Jiřího Hudlera dopomohl podceňovanému Calgary do poslední chvíle bojovat o play-off přičky. Hokejoví analytici z blogosféry poukazují na neudržitelnost dosahovaných čísel (samotný Hudler má v 5v5 nadpozemskou střeleckou úspěšnost 18 %) a fanoušci reprezentace by si asi přáli, aby měli pravdu. Mít na MS třetího nejlépe bodujícího českého hráče v 5v5/60 min. by nemuselo být na škodu (mimochodem, tím nejlepším není Voráček, ale Ondřej Palát z Tampy). Přesilovky v Calgary s Hudlerem celkem fungují, na oslabení nechodí.

Jakub Voráček (RW) – 2,22 bodů/60

Další životní sezóna a přitom je Voráčkovi jen 25 let! Voráček stále bojuje o Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části a kouč jeho ofenzivní apetit výrazně podporuje starty v útočné třetině a nasazováním proti průměrnějším řadám soupeře. Voráček se za to odvděčuje nadprůměrným tlakem na soupeře, velmi dobrou produktivitou v 5v5 a skvělými přesilovkami (6,56 bodů za 60 minut). Jeden z potenciálních problémů pro trenéry české reprezentace může být, že Jakub většiny svých gólů dosáhl ve spolupráci s jistým panem Claudem Girouxem.

Tomáš Hertl (RW/LW/C) – 1,37 bodů/60

Poblouznění skvělou nováčkovskou sezónou loni neslo jméno Hertl. Pak přišlo zranění kolena, ústup ze slávy a teď…? Teď to tak nějak ujde. Hertl už nedostává luxusní pozici v první lajně vedle hvězd San Jose, ale musí se prát o místo s průměrnými spoluhráči, s průměrným ice-timem a průměrným nasazováním do obrany i útoku. Výsledkem je pro něj průměrných 1,39 bodů za 60 minut v 5v5. Což jej mezi dvacetiletými ale stále řadí do první desítky.

Andrej Nestrašil (C/RW) – 1,58 bodů/60

Trenéry přehlížený Andrej Nestrašil má podobnou produktivitu na 60 minut čistého času jako Jaromír Jágr. V tomto ohledu je lepší než Erat, Eliáš, Michálek nebo Hertl. Určitě je samozřejmě nutné vzít v potaz jeho nasazování převážně do útočné třetiny a spíše podprůměrnou konkurenci, se kterou se musí potýkat na ledě – na druhou stranu i Pastrňák nastupuje proti podobným typům hráčů. Nestrašil na rozdíl od něj nemá tak dobré spoluhráče a podobně jako Hertl se protlouká hlubinami soupisek… s dobrým výsledkem. Nestrašil je v plusu i v „corsi“, přestřílí tedy soupeře, když je na ledě.

David Krejčí (C/RW) – 1,78 bodů/60

Typický tvůrce hry v dobách nejlepších výkonů vsázel na spolupráci s dvěma silnými spoluhráči, kteří se starali o zbylé herní činnosti. Po odchodu Hortona a loni i Iginly ale zůstali Krejčí s Lucicem sami a letos navíc Krejčího zbrzdilo znamení. Statisticky vzato tedy nejhorší sezóna za posledních pět let (a to nejen v absolutních číslech, ale hlavně v produktivitě za 60 minut nebo převaze na ledě). Na druhé straně je třeba zmínit velmi dobrou produkci v přesilovkách (6,15 bodů na 60 minut). Výzvou pro kouče Bostonu i reprezentace bude nalezení správných spoluhráčů, kteří vytěží nejvíc z Krejčího nahrávek a přehledu na ledě.

Jaromír Jágr (RW) – 1,67 bodů/60

I když data zatím neumí zachytit „radost ze hry na ledě“, proměna Jaromíra Jágra po výměně z New Jersey do Floridy je zjevná. Čísla nám mohou nicméně potvrdit, že Jaromír nezačal lépe střílet (v NJ měl 0,6 gólů na 60 minut, na Floridě má 0,68), ale dostal lepší spoluhráče – ztrojnásobila se míra jeho asistencí, zvýšil se tlak na branku vyjádřený střeleckými pokusy. I když je aktuální produkce řady Jágr – Huberdeau – Barkov statisticky spíš neudržitelná, je vidět, že Jágr může v NHL stále co nabídnout. Pokud dostane vhodné spoluhráče – což byl oříšek často i pro reprezentaci.

Martin Havlát (RW/LW) – 0,97 bodů/60

Nebýt neustálých zranění, asi by zde byl jiný popis. Martin Havlát i letos odehrál zatím jen 40 zápasů, jeho bodová produktivita klesla a krom dobré produktivity na přesilovkách se dost těžko hledají další pozitiva. Možná v jiném týmu, v jiné roli… ale sestupná tendence z posledních sezón hovoří jasně.

Aleš Hemský (RW) – 1,68 bodů/60

21:19 a 14:20. První číslo udává poměr gólů, když je na ledě Aleš Hemský s Jasonem Spezzou, druhé, když je na ledě Hemský bez něj. Ve střeleckých pokusech je to podobné, bez Spezzy je Hemský v minusu. Hemský dokáže úžasné věci, ale tempo hry nediktuje. V obraně navíc začíná čím dál víc představovat spíš riziko (jeho přítomnost na ledě zvyšuje počet střel soupeře). Útočná produktivita (1,68 bodu na 60 minut) to nezachrání.

Zranění: Martin Hanzal

V play-off: Tomáš Plekanec, Jiří Tlustý, Michael Frolík, Jiří Sekáč, Tomáš Fleischmann, Radim Vrbata, Dmitrij Jaškin, Ondřej Palát

JménoVěkPoz.TýmZáp.G60A60B60PenDCorsi%PDOStř.%Útočné starty**Čas na ledě
Ondrej.Palat23LT.B690.682.242.92-156.03103.689.351.9112.78
David.Pastrnak18RLBOS390.921.582.5257.03104.4210.6125.811.71
Jiri.Hudler30RLCGY720.991.422.41146.65101.8617.9813.9413.51
Jakub.Voracek25RPHI760.51.722.22154.281026.8212.3814.2
Martin.Hanzal27CARI370.731.332.06052.3899.0210.171.7413.39
Tomas.Fleischmann30LRANA/FLA620.641.211.85851.2101.967.69-2.1512.03
Radim.Vrbata33RVAN720.910.911.82051.3799.388.72.5312.8
David.Krejci28CBOS400.521.251.78-150.73102.9211.92.514.35
Ales.Hemsky31RDAL700.611.071.68852.4198.717.279.1711.25
Tomas.Plekanec31CMTL760.720.951.67-348.41101.477.88-3.5514.18
Jaromir.Jagr42RFLA/N.J700.621.051.67-452.38100.968.628.8113.9
Michael.Frolik26RWPG750.521.11.62554.3999.956.162.5413.8
Andrej.Nestrasil23CCAR/DET460.561.011.58156.56101.187.942.1311.58
Milan.Michalek29LROTT660.521.041.57149.15100.377.61-2.2112.2
Patrik.Elias38CLN.J620.540.921.46148.3698.4910.94-6.5112.58
Martin.Erat33RLARI730.381.011.39-653.5896.588.45-0.0313.02
Dmitrij.Jaskin21LRSTL470.950.421.37257.3199.2811.39-1.9812.15
Tomas.Hertl20RLS.J750.620.751.37554.1899.368.62-0.5112.85
Jiri.Sekac22CMTL/ANA650.450.91.35349.68100.697.89-2.1312.28
Jiri.Tlusty26LRWPG/CAR650.550.761.31-154.4196.748.70.3213.4
Martin.Havlat33RLN.J400.240.730.97145.0798.885.13-7.6312.33

* Podíl střeleckých pokusů týmu a soupeře ve chvíli, kdy je daný hráč na ledě. Více informací
** Relativní poměr startů v útočné třetině oproti spoluhráčům (kladné číslo = víc útočných startů než spoluhráči)

Všechna čísla vycházejí z hry 5v5

Obránci

Jan Hejda – 0,56 bodů/60

Jan Hejda by měl jet na mistrovství světa. To je vše, díky za pozornost… ne, vážně. Hejda jsou spolu se Zbyňkem Michálkem (který jde se St. Louis do play-off) jedinými českými obránci, kteří dennodenně poznávají, co jsou to těžká střídání v nejlepší hokejové lize světa. A zvládají to. Polák a Židlický nastupují proti výrazně slabším protivníkům, o Šmídovi ani nemluvě. Hejda je také v Coloradu specialistou na oslabení. Dopředu se od něj nic nečeká, přesto má v 5v5 lepší bodovou produkci než třeba Židlický.

Michal Jordán – 0,38 bodů/60

Jordán je stále ve fázi, kdy bojuje o roli plnohodnotného NHL obránce. Trenéři mu situaci ulehčují nasazováním do jednodušších situací, proti slabším protivníkům a častěji v útočné třetině. Oslabení nehraje, v přesilovkách dostává šanci a využil jí ke vstřelení svých premiérových dvou gólů. Zajímavostí je, že Jordán dokázal zařídit o 8 vyloučení víc, než sám zavinil, což je u obránce velmi nečekaný výsledek.

Zranění: Radko Gudas, Roman Polák, Ladislav Šmíd

V play-off: Marek Židlický, Zbyněk Michálek, Andrej Šustr, Jakub Kindl, Michal Rozsíval

JménoPoz.VěkTýmZáp.G60A60B60Tresty (+/-)Corsi%*PDOStř.%Starty v útoku**Prům. čas na ledě
Radko.GudasD24T.B310.250.370.62-852.3797.543.453.615.64
Jan.HejdaD36COL740.050.510.56-1344.3599.181.39-3.0217.34
Michal.JordanD24CAR3400.380.38851.1896.4707.6914
Jakub.KindlD27DET340.410.410.81-458.341018.5714.7413.05
Zbynek.MichalekD31STL/ARI610.120.290.41-152.0897.553.12-10.316.78
Roman.PolakD28TOR560.250.250.49-845.0795.987.41-6.8817.43
Ladislav.SmidD28CGY3100.150.15041.9994.70-6.1812.87
Marek.ZidlickyD37DET/N.J760.050.50.54-650.34101.211.2712.5117.47

* Podíl střeleckých pokusů týmu a soupeře ve chvíli, kdy je daný hráč na ledě. Více informací
** Relativní poměr startů v útočné třetině oproti spoluhráčům (kladné číslo = víc útočných startů než spoluhráči)

Všechna čísla vycházejí z hry 5v5

Koho vzít?

Není prostor ani čas, abych zde každého hráče analyzoval do větší hloubky (a kdo by to taky četl, že?:). Hráčů je k dispozici hodně a sestavit z nich dobrý tým nebude jednoduché. „Štěstíčku“ ale můžete jít hodně naproti, když víte, co od svých hráčů můžete čekat a netlačíte je do rolí, na které nejsou zvyklí. Nasazování hráčů totiž běžně vypadá například takto (příklad Bostonu nebo Winnipegu) a čeští hráči v nich často tvoří spíš pravý, útočně protěžovaný kraj.

Reprezentace se pochopitelně bude skládat i z evropských hráčů. Pokud tedy víme, že NHL poskytne spíš útočnější hráče, evropští by měli vykrýt případné nedostatky. V záloze také čekají zajímaví hráči jako Plekanec, Tlustý, Frolík nebo Palát, kteří se v grafu využití pohybují v místech, které český tým nemá pokryté. Na druhou stranu nikdo samozřejmě nemůže vědět, jestli nakonec dorazí.

Zdroje:

Data byla sesbírána z oficiálních zdrojů a dále ze specializovaných databází www.hockeyabstract.com, www.war-on-ice.com, www.puckalytics.com. Všem patří velký dík.