Nejprotežovanější hráč? Jordán. Erat má nejtěžší směny

14.5.2015 — by The Hockey Ninja0

main

Zamýšlené i nezamýšlené důsledky nasazování českých hráčů: kdo má nejlehčí směny?

Graf představuje novou a celkem triviální statistiku: poměr mezi ofenzivními a obrannými starty ve vyrovnaném počtu hráčů na ledě a ve chvíli, kdy trenér rozhoduje o nasazování formací (tj. buly, v nichž se může střídat). Přestože trenér zpravidla střídá pravidelně a popořadě (s občasným vynecháním čtvrté formace), v průběhu sedmi zápasů se nastřádaly celkem zajímavé rozdíly. Komentář k nim najdete pod grafem.

Otevřít v novém okně (vhodné pro mobily)

Stručný komentář:

• Rozdíly existují a nejsou úplně triviální. „Nejhůře“ nasazovaný Erat se musel ve výrazně více případech dostávat z vlastní obranné třetiny než třeba Zaťovič.
  • Tato statistika odhaluje, že čtvrtá řada nefunguje jako klasická čtvrtá řada bojovníků, kteří dostávají těžké úkoly a mají vybojovat pásmo pro jiné formace. Je to právě naopak! Koukal, Zaťovič a Simon začínali z českých útočníků s výjimkou Klepiše nejvíc svých vhazování (75-78 %) v útočném pásmu.
  • Voráček začínal v zápase proti Kanadě 6 ze 7 vhazování v obranném pásmu (počítají se vhazování za stejného počtu hráčů na ledě). To by se mu pravděpodobně ve Philadelphii nestalo, trenér by spíš nechal obranná střídání pro to uzpůsobené „checking line“ (ve Philadelphii asi Coutourierovi, který v Praze reprezentuje Kanadu) a Voráčka by si šetřil na to, co umí nejlíp.
  • Ze všech hráčů má nejlepší nasazování obránce Michal Jordán. V 83 % případů začíná na vhazování v útočném pásmu, Erat má takových buly jen 53 %.
  • Přestože z dalších čísel a ani bodů není jasný vztah mezi nasazování do obranné a útočné třetiny a například počtem střeleckých pokusů, svou roli hrají. Start v útoku zvyšuje pravděpodobnost, že se vám podaří vystřelit, zatímco v obraně můžete být nuceni strávit střídání bez puku. Proto se hodí sledovat, na koho častěji vychází Černý Petr a kdo naopak vyhrává ať už vědomou nebo nevědomou trenérskou loterii.