DataMS 2015NHLReprezentace

Srovnání soupisek před MS 2015: hráči z NHL

27.4.2015 — by The Hockey Ninja0

main

DataMS 2015NHLReprezentace

Srovnání soupisek před MS 2015: hráči z NHL

27.4.2015 — by The Hockey Ninja0

Zapomeňte na chvíli na góly a asistence. Sestavu pro mistrovství světa netvoříte tak, že vyberete 25 nejproduktivnějších hokejistů dané země. Potřebujete různé typy hráčů pro různé situace. Jak se to povedlo jednotlivým týmům?

Data sledovaná v NHL umožňují analyzovat hráče i týmy z netušených pohledů. Pro analýzu soupisek se skvěle hodí graf využití hráčů (Player Usage Chart) od Roberta Vollmana. Ten zjednodušeně prezentuje, jaké role hráči plní v NHL v průběhu sezóny a jak se jim v tom daří.

LEGENDA KE GRAFŮM:

 • vlevo nahoře – obranní specialisté (víc vlevo = starty v obranné třetině, víc nahoře = silní soupeři)
 • vpravo nahoře – univerzálové (víc vpravo = starty v útoku, víc nahoře = silní soupeři)
 • vlevo dole – chránění hráči (hrají proti slabším soupeřům)
 • vpravo dole – velmi chránění hráči (hrají proti slabším soupeřům, nastupují do útoku)
 • velikost bubliny naznačuje průměrný čas na ledě
 • barva signalizuje herní převahu (víc modrá = přestřílení soupeře, když je hráč na ledě, víc červená = soupeř přestřílí tým, když je hráč X na ledě)

Cílem by mělo být sestavení soupisku z hráčů, kteří dokáží diktovat tempo hry (modrá barva), ofenzivní typy (v grafech více vlevo) i defenzivní typy (více vpravo), hráče, kteří nastupují proti nejlepším řadám soupeře (v grafu nahoře). Koncentrace více hráčů na jednom místě není katastrofou, ale znamená to, že někteří hráči budou muset přijmout jinou roli, než na kterou jsou zvyklí z 80+ zápasů v sezóně. V každém týmu totiž může existovat jen jedna řada, která dostává nejvýhodnější starty v útoku a nemusí tak často bránit.

Grafy budu postupně doplňovat.

Česko

<a href=’http://www.hockeyabstract.com/playerusagecharts’><img alt=‘ ‚ src=’http://public.tableau.com/static/images/97/974W23YR3/1_rss.png‘ style=’border: none‘ /></a>

Komentář:

 • Česká soupiska je z hlediska zastoupení NHL prořídlá a opravdu by uvítala posily zejména v pravém horním kvadrantu (univerzální útočníci, kteří dokáží bránit i útočit). Bohužel starší hráči jsou často zranění, Frolík bojuje o smlouvu a mladší typy (např. Tlustého) trenér ignoruje.
 • Ano, soupisku tvoří i hráči z Evropy. Otázkou je, kolik z nich je alespoň ve svých klubech využíváno v situacích znázorněných vpravo nahoře (často v útoku, ale proti nejlepším řadám soupeře – v NHL např. Bergeron, Toews) nebo vlevo nahoře (obranná střídání, proti nejlepším hráčům soupeře – např. Plekanec).
 • Budiž zopakováno: Češi nemají obránce. V soupisce jsou momentálně pouze Jan Hejda a Michal Jordán, přičemž druhý z nich nedostává v NHL složitá střídání.

Kanada

<a href=’http://www.hockeyabstract.com/playerusagecharts’><img alt=‘ ‚ src=’http://public.tableau.com/static/images/MT/MTCS62RNH/1_rss.png‘ style=’border: none‘ /></a>

Komentář:

 • Kanada je papírově silná. OHROMNĚ SILNÁ. A její soupiska ukazuje, jak by ideálně mohl vyvážený tým vypadat. Naprostá většina hráčů je zvyklá na těžké soupeře. Tým má spoustu útočné síly, ale také obranné specialisty (Sean Coutourier z Philadelphie a další), sestavu doplňuje i několik nadějných mladých hokejistů (v grafu odspodu).
 • Pokud se divíte, že Sidney Crosby je spíš v nižší části grafu a hodně vpravo, je to důsledek strategických rozhodnutí kouče (Crosbyho nasazuje tak, aby byl nejefektivnější, čehož důkazem je tmavě modrá barva, signalizující jeho herní převahu). A taky je třeba dodat, že celý Pittsburgh má nadstandardní počet vhazování v útočné třetině.
 • To je mimochodem důležitá informace pro jakékoliv posuzování – umístění hráčů je nutné brát jako orientační. V různých týmech má 55 % nasazování do útoku různý význam. V jednom týmu je to maximum, v jiném průměr. Pro přesnou informaci o konkrétním hráči si můžete na http://www.hockeyabstract.com/playerusagecharts vyfiltrovat jeho klub. Tak získáte nejlepší představu, jak jej trenér v sezóně využíval.

USA

<a href=’http://www.hockeyabstract.com/playerusagecharts‘><img alt=‘ ‚ src=’http://public.tableau.com/static/images/PN/PNNNJ9GC6/1_rss.png‘ style=’border: none‘ /></a>

Komentář:

 • Tým USA dává cíleně prostor spíš mladším hráčům. Mnozí z nich ještě neprošli draftem, včetně očekávané dvojky, Jacka Eichela, několik dalších je z AHL.  V grafu je proto nenajdete.
 • Grafy oproti ostatním výrazně posunují dva defenzivní specialisté. Opravdu velká jména ale nenajdete ani v pravé části.
 • Doplněn obránce Nashvillu, Seth Jones.

Slovensko

&amp;amp;lt;a href=’http:&amp;amp;amp;#47;&amp;amp;amp;#47;www.hockeyabstract.com&amp;amp;amp;#47;playerusagecharts’&amp;amp;gt;&amp;amp;lt;img alt=‘ ‚ src=’http:&amp;amp;amp;#47;&amp;amp;amp;#47;public.tableau.com&amp;amp;amp;#47;static&amp;amp;amp;#47;images&amp;amp;amp;#47;GN&amp;amp;amp;#47;GNFHJ6R3X&amp;amp;amp;#47;1_rss.png‘ style=’border: none‘ /&amp;amp;gt;&amp;amp;lt;/a&amp;amp;gt;

Komentář:

 • Slovenská soupiska je na tom ještě hůř než česká – jediný hráčem nastupujícím proti nejlepším v NHL je Marián Gaborík. Na druhou stranu ostatní hráči (včetně objevu sezóny, Marka Daňa) na rozdíl od Čechů nastupují ve složitějších situacích (častěji v obranné třetině) a neměli tak privilegovanou pozici jako třeba David Pastrňák. Toho trenéři často šetřili a do složitých situací nenasazovali.

Finsko

 

<a href=’http://www.hockeyabstract.com/playerusagecharts‘><img alt=‘ ‚ src=’http://public.tableau.com/static/images/XF/XF84QBZYT/1_rss.png‘ style=’border: none‘ /></a>

Komentář:

 • Finsko povolalo z NHL jen pětici hráčů (+ brankáře Rinneho). I když se nejedná o Čechům známá jména, jejich využití naznačuje solidní zápřah v NHL.
 • Nejčastěji se asi bude skloňovat jméno Aleksandera Barkova, dvojky draftu 2013. Nadcházející hvězda Floridy se dostala do hledáčku českých novinářů, protože po přestupu Jágra hrála s českou legendou v jedné lajně. A šlo jim to. Nicméně Barkov je zajímavý i bez české osmašedesátky.
 • Finsko nicméně bude hodně spoléhat na hráče z KHL (včetně tří z domácího Jokeritu)
 • Soupisku k 27.4. naleznete zde.

 Švédsko

 

<a href=’http://www.hockeyabstract.com/playerusagecharts‘><img alt=‘ ‚ src=’http://public.tableau.com/static/images/5Y/5Y764Z7G4/1_rss.png‘ style=’border: none‘ /></a>

Komentář:

 • Ano, nejsou to ta slavná jména, která známe z dřívějška. Ale i kdyby nakonec opravdu na šampionát nedorazili bratři Sedinovi nebo Henrik Zetterberg, Švédové mají spoustu zajímavých hráčů.
 • Oliver Ekman-Larsson patří v 23 letech mezi naprostou špičku mezi obránci. Všimněte si, jak těžká má střídání (je nejvýš v grafu) a že ani nenastupuje častěji v útoku. Přesto s ním na ledě Arizona přestřílela soupeře.
 • Filip Forsberg (Nashville) sice nebyl nominován na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka sezóny, ale i v play-off ukazoval, že to možná byla ze strany hodnotitelů chyba. 41 bodů v základní části ve 20 letech není vůbec špatná bilance.
 • Dalším perspektivním mladíkem je John Klingberg, který měl dobrou sezónu v Dallasu. Na druhé straně z NHL chybí opravdová střelecká hvězda. Jediný hráč s více než 2 body na 60 minut je Forsberg. Když nad tím tak přemýšlím, společná česko-švédská reprezentace by se v Praze velmi dobře doplňovala.

Rusko

Komentář:

 • Rusové spoléhají hodně na své domácí hráče z KHL. Jak ale můžete vidět v grafu, z NHL si vyzobávají jen opravdu zajímavé hráče. Oproti všem ostatním týmům, ruský graf má jediného borce, který se potýká v NHL s podprůměrnou konkurencí! Nichuskin přitom většinu sezóny ztratil kvůli zranění, takže vizualizaci jeho pozice je nutné brát s rezervou.

LEGENDA KE GRAFŮM:

 • vlevo nahoře – obranní specialisté (víc vlevo = starty v obranné třetině, víc nahoře = silní soupeři)
 • vpravo nahoře – univerzálové (víc vpravo = starty v útoku, víc nahoře = silní soupeři)
 • vlevo dole – chránění hráči (hrají proti slabším soupeřům)
 • vpravo dole – velmi chránění hráči (hrají proti slabším soupeřům, nastupují do útoku)
 • velikost bubliny naznačuje průměrný čas na ledě
 • barva signalizuje herní převahu (víc modrá = přestřílení soupeře, když je hráč na ledě, víc červená = soupeř přestřílí tým, když je hráč X na ledě)