DataMS 2016

Data, která jinde nenajdete: Moderní statistiky z MS 2016

9.5.2016 — by The Hockey Ninja0

main

DataMS 2016

Data, která jinde nenajdete: Moderní statistiky z MS 2016

9.5.2016 — by The Hockey Ninja0

Moderní statistiky z Mistrovství světa v hokeji pro vás sbírá 17 dobrovolníků. Plánujeme mít informace z většiny zápasů na mistrovství, Začínáme prvními sedmi zápasy, další budou přibývat.

Dobrovolníci, kteří pro vás sbírají data

Kdo to spískal (a sbírá taky část dat): The Hockey Ninja (twitter, FB)

Skvělí dobrovolníci, kteří sbírají data: kesid, Jaroslav Vondrák, Robert Wünsch, Lukáš Joppa, Pavel Přidal, Martin Lukovics, Petr Malina (FB/web), Jaroslav Chmelař, Tomáš Ptáček „Vogel“, Tomáš Břečka, Martin Uvíra, Jarda Balaštík, Petr Kalenda (FB/email), Michal Kulveit, Stanislav Pokorný, Michaela Kovářová, Filip Brauner (FB)

Speciální poděkování si zaslouží také Česká televize, bez jejíhož bohatého internetového archivu zápasů MS by podobný projekt byl výrazně složitější.

Pokud vás zajímá hokej, sledujte jejich Twitterové profily!

První data: účast na ledě při střelách/Corsi

Verze pro mobily (v novém okně)

Co je to Corsi?

Nešťastně nazvaný parametr, který ve skutečnosti udávají počet střeleckých pokusů.

Tyto střelecké pokusy se liší od střel na branku, které sleduje běžný hokejový zápis, tím, že do součtu zahrnují i střely mimo branku (Fenwick = střely na branku + střely mimo branku) a zblokované střely (Corsi = střely na branku + střely mimo branku + zblokované střely).

Údaje se sledují hokejistům podobně jako plus/minus body. Při účasti na ledě, kdy hráčův tým vystřelí, dostane hráč plusový bod, při střele soupeře minusový.

Výsledky pak můžou mít podobu dvou čísel (plusového a minusového), nebo pouze jejich rozdílu, často se uvádí také procentuální podíl plusových bodů na součtu všech střeleckých pokusů.

Statistiky jsou sledovány pouze ve shodných hokejových situacích (5 hráčů proti 5). Odfiltrovávají se tak oslabení i přesilovky, které lze analyzovat zvlášť.

K ČEMU JE TO DOBRÉ?

  • Čísla udávají schopnosti týmu diktovat tempo hry, když je vybraný hráč na ledě. Tým u puku, který častěji střílí, vytváří tlak na soupeře a zvyšuje pravděpodobnost vstřelení branky.
  • Je dokázáno, že dlouhodobě je schopnost držení puku vyjádřená střelami na branku mnohem konzistentnější než střelecká potence a dokáže mnohem lépe předvídat budoucí výsledky týmu.
  • Žádný z vítězů posledních let v NHL nepatřil v této statistice mezi podrůměrné. Zatím se zdá, že této statistice můžete krátkodobě unikat, ale dlouhodobě je smrtící, pokud necháte diktovat hru soupeře.
  • Je ale samozřejmě třeba dodat, že mistrovství je krátkodobý turnaj, kde k úspěchu nemusíte vyhrát tolik zápasů

CO CORSI A FENWICK NEJSOU?

  • Dokonalá čísla, která vám dají jednoznačnou zprávu o kvalitách hráče.