DataExtraliga

A ty tu sedíš za co, mladej? Analýza vyloučení v extralize

15.7.2015 — by The Hockey Ninja2

main

DataExtraliga

A ty tu sedíš za co, mladej? Analýza vyloučení v extralize

15.7.2015 — by The Hockey Ninja2

Čísla, která rozhodně nepotřebujete. (Ale je zábava se v nich rochnit.)


Léto je pro hokejové fanoušky hluchým obdobím. Občas přijde hlášení o přestupu, jindy zas někdo v Malování spíchne novou verzi dresů a jen výjimečně se objeví něco jako nesmělá česká odpověď na obálky Sports Illustrated… celkově prostě trochu nuda a ospalá prázdninová atmosféra.

Ta se ale netýká hokejových analytiků! Léto je totiž ideálním obdobím na to zahrabat se do už kompletních čísel z předchozích sezón a objevovat skryté poklady. Než se začnete těšit: tento článek není o úžasných objevech a revolučních zjištěních. Jde ale o zajímavé statistiky, jak, za co, kdy a kdo se v české extralize vylučuje. Z oficiálních zápisů na www.hokej.cz jsem posbíral data o všech udělených trestech a pohrál si s jejich výstupy. S výsledky můžete pracovat i vy sami a prostřednictvím interaktivních grafů prostudovat nejvylučovanější hráče svého týmu nebo objevovat další zajímavé souvislosti.

Pár postřehů, než se pustíte do grafů

  • Nikdy jsem o tom nepřemýšlel, ale asi bych netipoval, že nejčastějším trestem jsou v Česku 2 minuty za hákování. Ale pozor! To se týká jen základní části. V play-off vede rozhodcovskou hitparádu 2 minuty za hrubost.
  • Dávají si hráči pozor na zbytečné fauly hokejkou nebo mají rozhodčí na play-off volnější metr? To nám data neřeknou, ale rozdíly ve vylučování za hrubost jsou opravdu markantní. Zatímco v základní části je hrubost „jen“ každým desátým trestem, v play-off tento verdikt zaznívá u každého 4.-5. vyloučení.
  • Hrubost je v play-off výrazně častějším vyloučením i v přepočtu na zápas. Hákování, nedovolené bránění anebo třeba držení se pískají méně než v průběhu sezóny.
  • Nejvíc se vylučuje ve druhé třetině. To myslím odpovídá i zjištěním z NHL. Ve druhé třetině mají všichni dál na střídačku, hráči mohou být unavenější a chyby vedou k šancím i vyloučením. Zároveň rozhodčí nemají takové zábrany pískat fauly jako na konci zápasu.
  • S velkým zjednodušením můžete brát, že v extralize znamená šest vyloučení znamená jeden obdržený gól. Můžete si tak snadno spočítat, kolik gólů „neviditelně“ zavinili hráči vašeho týmu.
  • Tento článek rozhodně neberte jako velkou analýzu, neplánuju s těmito daty velké věci. Nicméně statistiky rozhodně dávají informaci o aktuálních trendech v rozhodování. Bylo by zajímavé porovnat více ročníků i dekád po sobě. Přesilovky a oslabení výrazně ovlivňují šance týmů, jsou důležitou součástí hry a projevují se i v taktice. Samozřejmě by bylo zajímavé porovnat i rozhodování jednotlivých rozhodčích a mnoho dalšího. Tyto informace ale v aktuálních datech nenajdete. Místo toho se můžete opájet informacemi o vyloučení pro všechny hráče i týmy, vyfiltrovat si můžete i jednotlivé typy trestů a hledat, kdo se jimi provinil nejčastěji.
  • Pokud objevíte něco zajímavého, neváhejte se pochlubit – na Facebooku, Twitteru nebo třeba pod článkem v diskusi.

Data o vyloučeních – Česká extraliga 2014/2015

Otevřít v novém okně