main

AnalýzyDataReprezentace

Co říkají čísla? Hodnocení juniorské hokejové reprezentace (Corsi, Fenwick)

9.1.2015 — by The Hockey Ninja1

AKTUALIZOVÁNO 9.1. Tento týden skončilo mistrovství světa juniorů v hokeji. Turnaj dopadl pro českou reprezentaci neúspěchem a spousta lidí se ptá proč. K odpovědím by nás mohla nasměrovat pokročilá hokejová analytika.

Hokej rozhodují góly, to ví každé škvrně. Schopnost střílet branky a nahrávat na ně je faktor oddělující bezejmennou masu hokejistů od laureátů Síně slávy. Góly jsou ale také náhodné a ne příliš časté události. Pokud si ze 60minutového zápolení zhruba čtyřicítky hokejistů zaznamenáte pět herních situací, znamená to, že vše ostatní bylo nepodstatné? Že stačí jen zapisovat góly s nahrávkami a podle toho zjistíte, kdo má formu a která formace funguje?

Spousta novodobých hokejových analytiků už dávno kanadské bodování nepovažuje za jediné měřítko kvalit hráče. Každý zápas pro ně představuje obrovský zdroj informací, z nichž se dá vytěžit hlubší pochopení herních situací i zhodnocení hráčů, již nejsou obvykle tolik vidět. A nejde jen o amatérské analytiky na internetu – podobná data používají trenéři, hledači talentů i manažeři týmů v NHL. Pokročilá analýza hokejových dat zaznamenala takový rozvoj, že si jí čím dál častěji všímají i média a zpestřují jimi své rozbory zápasů.

Jak se toho dá využít pro rozbory české hokejové juniorky? V tomto příspěvku se zaměřím pouze na stručnou prezentaci dvou základních aspektů pokročilé hokejové analytiky: Corsi a Fenwick.

Co jsou Corsi a Fenwick?

Nešťastně nazvané parametry, které ve skutečnosti udávají počet střeleckých pokusů.

Tyto střelecké pokusy se liší od střel na branku, které sleduje běžný hokejový zápis, tím, že do součtu zahrnují i střely mimo branku (Fenwick = střely na branku + střely mimo branku) a zblokované střely (Corsi = střely na branku + střely mimo branku + zblokované střely).

Údaje se sledují hokejistům podobně jako plus/minus body. Při účasti na ledě, kdy hráčův tým vystřelí, dostane hráč plusový bod, při střele soupeře minusový.

Výsledky pak můžou mít podobu dvou čísel (plusového a minusového), nebo pouze jejich rozdílu, často se uvádí také procentuální podíl plusových bodů na součtu všech střeleckých pokusů.

Statistiky jsou sledovány pouze ve shodných hokejových situacích (5 hráčů proti 5). Odfiltrovávají se tak oslabení i přesilovky, které lze analyzovat zvlášť.

K čemu je to dobré?

  • Čísla udávají schopnosti týmu diktovat tempo hry, když je vybraný hráč na ledě. Tým u puku, který častěji střílí, vytváří tlak na soupeře a zvyšuje pravděpodobnost vstřelení branky.
  • Je dokázáno, že dlouhodobě je schopnost držení puku vyjádřená střelami na branku mnohem konzistentnější než střelecká potence a dokáže mnohem lépe předvídat budoucí výsledky týmu.
  • Bruslícími důkazy jsou dva z nejúspěšnějších týmů NHL posledních let, Chicago Blackhawks a Los Angeles Kings, které patří v číslech Corsi i Fenwick mezi stabilně výborné týmy.

Co Corsi a Fenwick nejsou?

  • Dokonalá čísla, která vám dají jednoznačnou zprávu o kvalitách hráče.

A teď už k juniorům…

Základní a nejdůležitější graf shrnuje celkové výsledky hráčů v průběhu mistrovství. Z dat byl vynechán zápas s Dánskem, který svým jednostranným průběhem (všechny řady soupeře přestříleli) posunuje výsledky. V grafech vidíte hráče českého týmu a počet střel, které Češi vystřelili při jejich přítomnosti na hřišti (osa x), a počet střel soupeře ve stejných situacích (osa y). Nejlepší hráče z hlediska poziční hry najdete v pravém dolním rohu, nejhorší logicky vlevo nahoře. Čím vzdálenější je hráč od pomyslné diagonální čáry x=y, tím lepší (vpravo dole) nebo horší (vlevo nahoře) v držení puku je.

Corsi - Česká republika - WJC 2015 (Czech Republic)
* Bez zápasu s Dánskem

Několik postřehů:

  • Přestože zejména v posledních zápasech byl David Pastrňák nejviditelnějším členem týmu, jeho Corsi statistika je ve skutečnosti záporná (65 – 85). To znamená, že český tým nebyl schopen za přítomnosti podle některých nejlepšího hráče přestřílet soupeře.
  • Kladná (víc střeleckých pokusů než soupeř) je naopak bilance celé první řady včetně obránců (Klok, Němeček, Kampf, Kaše O., Vrána).
  • Kromě první lajny zaujme pozice Jana Košťálka, který přestože hrál celé mistrovství ve třetí obranné řadě, zůstává v kladných číslech. Hráči, s nimiž Košťálek nejčastěji hrál, přitom najdeme v záporné části tabulky.
  • Diskutovaná čtvrtá řada (nejčastěji Špaček, Růžička, Gorčík), měla zjevně nejméně času na ledě, ale ve svých minisoubojích zůstala na nule nebo v mírném plusu (Michael Špaček 33 – 25).
Fenwick - Česká republika - WJC 2015 (Czech Republic)
* Bez zápasu s Dánskem

Pro zajímavost i data Fenwick (oproti Corsi se nepočítají blokované střely) za sledované období. První řada opět viditelně stranou, rozdíly mezi ostatními hráči se snížily.

Obránci – hodnocení Corsi v zápasech

Obránci MS juniorů 2015 - Corsi

  • Obranné dvojice, které hrají spolu, mají podobná čísla. Během turnaje ale došlo k jedné úpravě: Zatímco první dva zápasy hrál Košťálek s Mašínem, ve zbylých se Sčotkou. To umožňuje jednoduché srovnání: nejlepších zápasů z hlediska střeleckých pokusů dosáhli Sčotka i Mašín v obranné dvojici s Košťálkem (pěkně je vidět rozdíl u Sčotky, který první dva zápasy hrál se Štencelem, druhé dva s Košťálkem).
  • Klok s Němečkem v první obranné dvojici odehráli z hlediska poziční hry dobrý turnaj. David Němeček byl trenéry vybrán jako nejlepší obránce mezi TOP 3 hráče českého týmu.
  • Jan Štencel se ani v jednom z těžkých utkání (v datech není zápas s Dánskem) nedostal přes 50 %. Se Slovenskem byla jeho řada přestřílena ve vyšším poměru než 2:1.

Malá vsuvka: Kdo je nejlepší obránce? Němeček vs Košťálek

Zvolení Davida Němečka nejlepším obráncem českého týmu mě motivovalo porovnat jeho statistiky s Janem Košťálkem. Existují argumenty, proč by podobné ocenění nemohl dostat on?

NĚMEČEK David (8)
KOŠŤÁLEK Jan (3)
Zápasy
5
5
Góly
0
1
Asistence
1
2
Body
1
3
Trestné min.
16*
34*
+/-
+2
+3
Střely na branku
3
10
Corsi (+)
74
66
Corsi (-)
72
58
Corsi %
50,68%
53,23%
Fenwick (+)
66
43
Fenwick (-)
56
48
Fenwick %
54,10%
47,25%
Nejčastější spoluhráči

Klok (88,9%), Vrána (48,2 %), Kaše O. (44,4 %)
Sčotka (56,7 %), Zacha (42,1 %), Pastrňák (42,1 %)
  • Košťálek má o něco lepší základní statistiky a je lepší v Corsi, na Němečkově straně je Fenwick.
  • Trestné minuty jsou ovlivněny v obou případech vícenásobnými osobními tresty. Košťálek fauloval dvakrát (trest za 2 + 10 + 20 minut), Němeček třikrát.
  • Košťálkova čísla jsou nicméně unikátní tím, že většinu času hrál s hráči, kteří si v poziční hře nevedli dobře. Košťálek přesto zůstal v Corsi v plusu. Němečkova čísla oproti tomu “jen” korespondují s čísly jeho spoluhráčů.
  • Jde samozřejmě o krátkodobý turnaj a čísla z pouhých několika zápasů, prezentovaná čísla nejsou průkazná a vyžadovala by další zkoumání. Přesto jde v případě Košťálka o hypotézu, kterou není jednoduché odmítnout. Podle čísel patřil mezi nejlepší obránce českého týmu a jeho pozice na ledě zlepšovala poziční hru jeho spoluhráčů.
  • V ideálním světě bychom mohli data porovnat s časem stráveným na ledě i s kvalitou soupeřů, proti nimž jednotlivé řady nastupovaly. Sbírat tato data bylo ale v této chvíli nad mé časové a technické možnosti.

Útočníci – hodnocení Corsi v zápasech

Útočníci MS juniorů 2015 - Corsi

Hráči v grafu jsou seřazeni podle řad, ve kterých nastupovali. Sestava se ale měnila i v průběhu některých zápasů.

Co z Corsi hráčů vyplývá?

  • Nadprůměrných výsledků zejména v prvních dvou zápasech dosáhla první řada s Kampfem, Vránou a Ondřejem Kašem. Její schopnost diktovat hru ale postupem turnaje klesala.
  • Druhá a třetí řada přetlačila ze silných soupeřů pouze Rusko. Ať už to bylo taktikou, spoluhráči, osobním výkonem nebo nedostatkem štěstí, Pastrňákova ani Zachova přítomnost na ledě nevedla k permanentnímu ohrožení soupeřovy branky. A to je potřeba připomenout, že ve většině času český tým prohrával, což by mělo ovlivňovat průběh hry a střeleckých pokusů.
  • Paradoxně nejlepšího výkonu dosáhli Kubalík a Mandát ve chvíli, kdy nehráli ani se Zachou, ani s Pastrňákem, ale s Michaelem Špačkem. V posledním zápase se Slovenskem se zároveň jednalo o jediný útok, který přestřílel soupeře.
  • Hráči čtvrté řady neodehráli příliš mnoho minut, jejich bilance se pohybuje okolo 50 %. Ve výčtu chybí Daniel Voženílek, protože nezaznamenal ani 20 Corsi událostí (pro zájemce: jeho bilance byla 6 – 4).

Co nám říkají data o vystoupení české hokejové reprezentace?

Pohled na podrobnější data v případě české hokejové reprezentace do 20 let naznačuje, že vypadnutí ve čtvrtfinále nebylo náhodou, ale statisticky pravděpodobnějším vyústěním slabé poziční hry týmu. Ten ani v nejdůležitějším utkání (čtvrtfinále) nedokázal přestřílet soupeře, přestože s ním prohrával od 19. minuty. Je celkem překvapením, že se to týká i nejproduktivnějšího hráče týmu, Davida Pastrňáka. Jeho sedm kanadských bodů vypadá velmi dobře, ale Corsi index ze čtyř těžkých zápasů je pouze 43,33 % a Fenwick dokonce 40,37 %. Čeští hráči nedokázali ani se svým papírově nejsilnějším hráčem v sestavě vystřelit na branku častěji než soupeř, a pokud ano, soupeř jejich pokusy častěji zblokoval.

Střelecké pokusy (Corsi a Fenwick) jsou ale pouze jednou z vrstev moderní hokejové analytiky. Kdybychom měli další data, mohli bychom zjistit, zdali se tým nedostával do útočné zóny, nebo se jen nedostával do střeleckých příležitostí (což může každý zhodnotit sám podle sledované hry, ale subjektivní pohled může mást). Mohli bychom rozhodnout, jestli zlepšená čísla první formace jsou dílem jejich schopností, odlišné strategie nebo přednostním nasazováním v útočných situací. A věděli bychom, které řady se musely potýkat s nejsilnějšími protivníky, a jak se s touto situací vypořádaly. Ale o tom třeba někdy příště.

Relativní hodnocení hráčů v jednotlivých zápasech v porovnání s průměrem týmu

Jméno
SWE
SUI
DEN
RUS
SVK
KLOK Lukas
42,11%
51,22%
65,63%
64,52%
54,84%
NEMECEK David
39,02%
53,85%
70,59%
58,82%
53,13%
STENCL Jan
43,59%
34,29%
71,05%
48,57%
28,95%
MASIN Dominik
62,86%
45,83%
65,22%
50,00%
29,73%
KOSTALEK Jan
55,17%
47,62%
76,92%
51,28%
57,14%
BARANEK Marek
84,38%
SCOTKA Jan
33,33%
34,21%
54,29%
57,14%
KAMPF David
60,87%
56,76%
80,77%
46,43%
46,67%
VRANA Jakub
60,00%
53,66%
80,77%
51,72%
48,39%
KASE Ondrej
58,33%
56,76%
79,17%
48,28%
46,67%
KASE David
35,71%
35,29%
63,89%
53,57%
PASTRNAK David
37,93%
38,24%
63,16%
62,50%
34,04%
ZDRAHAL Patrik
41,38%
35,29%
65,85%
61,76%
34,78%
ZACHA Pavel
39,29%
37,50%
69,44%
56,76%
35,42%
KUBALIK Dominik
36,67%
40,00%
69,70%
52,94%
66,67%
MANDAT Jan
37,93%
14,29%
83,33%
44,44%
65,22%
RUZICKA Marek
56,52%
37,50%
70,59%
70,00%
50,00%
SPACEK Michael
52,17%
46,15%
83,33%
68,18%
GORCIK Sebastian
52,38%
38,46%
83,33%
66,67%
40,00%
Czech Rep All
45,71%
44,44%
69,01%
54,90%
46,15%
* Modrá barva symbolizuje nadprůměrný výkon (oproti celkovým číslům týmu), červená podprůměrný.

AKTUALIZOVÁNO: Zápas s Dánskem

Corsi MS juniorů - Zápas s Dánskem

  • Vzhledem k enormnímu počtu střel a střeleckých pokusů není příliš vhodné sčítat střely ze zápasu s Dánskem s ostatními. Protože šlo o krátkodobý turnaj, jeden výjimečný zápas by příliš ovlivnil celkový součet.
  • Data ze zápasu z Dánskem jsem alespoň doplnil do shrnující tabulky a vytvořil speciální graf.
  • Přes vše výše řečené se totiž v tomto výrazně odlišném zápase (český tým výrazně přestřílel protivníka) opakovaly vzorce hry, odpozorované analýzou předešlých zápasů.
  • Druhá řada (resp. David Pastrňák) byla gólově nejviditelnější, ale její poziční hra byla vzhledem k výkonům týmu podprůměrná (čelila největšímu počtu střeleckých pokusů soupeře).
  • Nejlepší hodnocení Corsi byli obránci Jan Košťálek a novic Marek Baránek (hrál ve dvojici s Janem Košťálkem, v jiném zápase na turnaji si nezahrál).
  • Bilance všech hráčů v týmu ale byla celkově kladná.

Zdroj dat:

Základní statistiky si můžete stáhnout ze stránek šampionátu. Corsi a Fenwick data pro grafy a tabulky jsem připravoval ručně zápisem každé střely a hráčů, kteří byli v dané chvíli na ledě. Omlouvám se tedy za případné chyby, tato technika i přes možnosti vícenásobného přehrání není odolná vůči přehlédnutím. A občas je z televizního záznamu nemožné zjistit, kdy přesně došlo ke střídání.