AnalýzyExtraliga

Brankáři v extralize: Zapomeňte na průměrný počet gólů, máme lepší statistiky!

13.2.2015 — by The Hockey Ninja1

main

AnalýzyExtraliga

Brankáři v extralize: Zapomeňte na průměrný počet gólů, máme lepší statistiky!

13.2.2015 — by The Hockey Ninja1

Když se bavíme o brankářských statistikách, skončíme zpravidla u obvyklého triumvirátu úspěšnosti zásahů, průměrného počtu gólů na zápas a výher. Jsou ale opravdu ideální? V tomto článku si představíme modernější parametry a podíváme se, jak si v nich extraligoví gólmani vedou.

Hokej je týmová hra. A to se zpravidla odráží i v číslech, která sbíráme, sledujeme a porovnáváme. I když brankářská pozice je nejvíce solitérská, mnohé brankářské statistiky zaznamenávají spíš kvality týmu jako celku.

web-hokeje
Ukázka dat z www.hokej.cz – oficiálního webu českého hokeje

Nejčastěji používané statistiky

Počet výher gólmana je sice velmi dobře představitelné číslo, není ale vzájemně porovnatelné. Pavel Francouz (LIT, 29 výher) není třiapůlkrát lepší než Tomáš Závorka (KVA, 9 výher), jen prostě hraje za výrazně lepší tým, který prakticky nenasazuje gólmanskou dvojku.

Jak dokazuje Jonathan Willis v tomto článku, průměrný počet obdržených gólů je naprosto zbytečná statistika. Zní to tvrdě, ale ve skutečnosti jde opravdu o číslo, které udává úspěšnost zákroků brankáře v kombinaci s počtem střel, které jeho spoluhráči dovolí soupeři. Dubluje se tedy s jinou statistikou a navíc do ní přidává zkreslení způsobené kvalitou týmu.

A tak nám zbývá jen úspěšnost zákroků. Stačí na posouzení výkonnosti? A co vlastně udává? Je 91,5% úspěšnost kvalitní vizitkou? Nebo dobrý brankář potřebuje 92%? Kdo to určí?

Brankáři v sezóně 2014/15

Na poslední otázku je jednoduchá odpověď – zápasy. Podívejme se na čísla z této sezóny. Z webu hokej.cz jsem shromáždil všechna data o gólmanech z jednotlivých utkání (do poslední reprezentační pauzy) a rozdělil je na vítězné zápasy, prohrané zápasy a ostatní (střídání). Nájezdy se do procentuální úspěšnosti nezahrnují, proto jsou jako vítězná označena všechna utkání, které brankář “neprohraje” v 60, nebo 65 minutách času.

Graf1B

Základní rozdíl mezi vítězným a poraženým brankářem je jasný: úspěšný se nejčastěji pohybuje někde kolem 96 %, gólman horšího týmu končí nejčastěji na 90 % zásahů. 99% zpravidla nikdo nedosahuje, protože by to vyžadovalo 100 střel na branku. Brankářův výkon ale pochopitelně není jediným faktorem rozhodujícím o výsledku zápasu. Proto je možné prohrát s 95% úspěšností zákroků a stejně tak se radovat s 85 %. Není to ale zas tak časté, jak ukazuje druhý graf.

Brankáři - úspěšnost ve vítězných a prohraných zápasech

Velké barevné obdelníky udávají tzv. mezikvartilové rozpětí. Tento hrůzostrašný název v sobě ale skrývá něco, co by se dalo označit za prostřední polovinu. Když vezmeme všechny výkony brankářů, které vedly k výhře, seřadíme je podle úspěšnosti zákroků, rozdělíme na čtyři části a zvýrazníme dvě prostřední, dostaneme přesně to, co vidíte v tmavě zeleném obdélníku. Jinak řečeno od levého kraje zeleného obdélníku doprava se nachází 75 % výher gólmanů v letošním ročníku ligy. Což je velmi zajímavý výsledek, protože 75 % brankářských výkonů, které vedly k prohře, se zjevně nachází od této hodnoty vlevo (od pravého konce oranžového obdélníku doleva).

Brankář, který chce pomoct svému týmu k výhře, by tedy měl zvládat zápasy někde nad 91,5 % úspěšnosti zákroků. (Poražený brankář totiž měl ve třech čtvrtinách případů nižší úspěšnost než 91,43 %, vítěz se opíral v 75 % zápasech o úspěšnost vyšší než 91,67 %.)

Kvalitní starty

Jenže z běžných dat se nedozvíme, kolik dobrých zápasů brankář odehrál. Jediné číslo, které máme k dispozici, je celková úspěšnost zákroků. To je ale průměrné číslo se všemi svými nedostatky. K průměru 93 % se můžete dostat třemi zápasy s 93 % zákroků, ale také jedním shutoutem a dvěma 90% výkony. Když se ještě jednou podíváte na prezentovaná čísla, je jasné, která varianta je výhodnější.

Trenér potřebuje brankáře s konzistentními výkony. Brankáře, který dá šanci týmu vyhrát ve většině zápasů, ve kterých nastoupí.

A právě proto vznikla myšlenka kvalitních zápasů (quality starts – QS). Její autor Rob Vollman ji převzal z baseballu, který je prazákladem většiny sportovních statistik. Kvalitní zápas je utkání, v němž brankář svým výkonem dává týmu solidní šanci na vítězství. Výkon, vyjádřený úspěšnosti zásahů, není arbitrárně určený, ale propočítaný na základě historických dat. V současné, post-výlukové NHL se podle výpočtů Vollmana za kvalitní start považuje úspěšnost 91,7 % a vyšší.

Nemám po ruce dostatek dat (ideálně několik sezón), abych mohl propočítat hodnotu kvalitního zápasu pro českou extraligu, a proto použijme pro hodnocení hranici z NHL. (Grafy ukazují, že se hodnota v Česku nebude tolik lišit.)

Kvalitní zápasy (quality starts) - česká extraliga

V grafu jsou zahrnuti brankáři s odehranými 600+ minutami (10 a více zápasů) v sezóně 2014/2015 do 44. kola včetně. Obecné pravidlo posuzování QS považuje cokoliv nad 60 % za výjimečné výkony, 50–60 % za standard a míň než 50 % podprůměr.

Kvalitní starty mají i svůj protipól – velmi špatné zápasy (really bad starts), za něž se považují utkání, v nichž brankář skončí s 85% a nižší úspěšností zásahů. Důsledky velmi špatných startů jsou přímočaré: týmu se podaří vyhrát jen v minimálním počtu případů.

Špatné zápasy (really bad starts) - česká extraliga

 

Kombinací obou čísel a celkové úspěšnosti zásahů získáváme mnohem plastičtější obrázek výkonů gólmanů. Někteří brankáři vystupují v lepším světle, jiným i další čísla potvrzují jejich předpokládané schopnosti. Zajímavým případem je třeba Tomáš Štůrala ze Zlína. Neodehrál sice mnoho zápasů, ale v 62 % z nich zaznamenal kvalitní start. Bohužel Štůrala je také mezi nejvýše postavenými v kategorii velmi špatných zápasů – 23 %. Z toho by vyplývalo, že Štůrala celkově buď zazáří, nebo propadne. Jelikož ale odehrál celkově jen 13 zápasů (a ne všechny celé), jde o dost předběžná čísla.

V každém případě kvalitní starty přináší do hodnocení brankářů nový pohled. Není ale jediný. Přesilovky i oslabení jsou z hlediska skórování statisticky naprosto jiné situace od standardního rozložení 5v5. Týmy se navíc liší v počtu vyloučení. Do této chvíle mají Vítkovice 483 trestných minut, zatímco Plzeň jich už nasbírala 841. Nevím, kolik z plzeňských trestů dělají osobní (nevedoucí v přesilovky), ale i tak je velice pravděpodobné, že plzeňští brankáři mají mnohem náročnější směny než ti vítkovičtí. V oslabeních je mnohem pravděpodobnější vstřelení branky soupeřem a statistiky západočeských brankářů jsou tak v mnohem větším ohrožení. Smysl by dávalo porovnávat úspěšnost zákroků pouze za vyrovnaného počtu hráčů na ledě.

Velká debata mezi analytiky v NHL se vede o kvalitě střel. Je samozřejmě rozdíl, jestli zaznamenáte zákrok proti střele od modré nebo pokryjete dorážku z těsné blízkosti branky. Analýza z roku 2014 například zjistila, že Hendrick Lundqvist čelí střelám, které jsou v průměru o metr blíž brance než Tuuka Rask. Podle autora jednoho z článků, Gabriela Desjardinse, ale vzdálenost ve skutečnosti ovlivňuje úspěšnost zákroků zhruba jen z 5 %.

Podobných úvah vznikla za posledních deset let celá řada. Jejich převedení do Česka brání složitá dostupnost (nebo dokonce neexistence) dat.

Kolik toho brankáři zachrání?

Nejsme ale úplně bezbranní, některé parametry můžeme získat. Málokdo je tak zručný v matematice, aby si dokázal rychle spočítat, jak brankář ovlivňuje zápasy. Brankářská úspěšnost je jedna věc, ale jak se dají jejich výkony převést na góly? Právě to zjišťuje GSAA – goal saved against average (počet chycených gólů oproti průměru).

Góly zachráněné nad průměr (Goals saved against average)

Tento parametr převádí brankářovy výkony a počet střel, kterým čelí, do srozumitelného parametru zachráněných gólů oproti ligovému průměru. Imaginární průměrný brankář chytne v této sezóně 90,9% střel na něj vypálených, Pavel Francouz oproti němu zachránil od začátku sezóny 24 gólů. Litvínov je aktuálně s rozdíl celkového skóre +34 na druhém místě tabulky. Kdyby tým dostal v zápasech o dva tucty gólů víc, pravděpodobně by ho to stálo několik míst. Pokud bychom chtěli do hloubky zkoumat hodnotu Pavla Francouze pro Litvínov, museli bychom samozřejmě mít víc informací.

Kvality imaginárního průměrného gólmana ovlivňují nepovedené výkony juniorů nebo náhradníků při zranění brankářské jedničky. Nemusíme se tedy srovnávat se všemi, propočítal jsem kvality 14 nejčastěji nasazovaných gólmanů a průměrná jednička v české extralize chytá s 91,34% úspěšností, u náhradníků svítí 90,08 %. V porovnání s průměrným zahajujícím gólmanem “chytí” Pavel Francouz navíc 19 gólů.

Příště: Kdo si zaslouží českou Vezina Trophy? Které týmy přehlížejí zbytečně své brankářské dvojky a kdo jsou neviditelní hrdinové brankoviště?