main

DataMS 2015Reprezentace

MS 2015: Interaktivní graf střelecké převahy českého týmu (5v5 & 4v4)

3.5.2015 — by The Hockey Ninja5

Verze pro mobily (otevře se v novém okně)

Hokejový zápas můžete hodnotit různými způsoby. Ultimátní rozhřešení mu samozřejmě dává závěrečné skóre, ale jak každý hokejový fanoušek dobře ví, góly padají často naprosto náhodně, někdy se odrazí do branky každá šmudla, jindy i excelentní střelec pokazí naprostou tutovku. Dlouhodobě zajímavější obrázek dává analýza střeleckých pokusů (Corsi).

PROČ STŘELECKÉ POKUSY?

 • Tyto střelecké pokusy se liší od střel na branku, které sleduje běžný hokejový zápis, tím, že do součtu zahrnují i střely mimo branku a zblokované střely.
 • Údaje se sledují hokejistům podobně jako plus/minus body. Při účasti na ledě, kdy hráčův tým vystřelí, dostane hráč plusový bod, při střele soupeře minusový.
 • Výsledky pak můžou mít podobu dvou čísel (plusového a minusového), nebo pouze jejich rozdílu, často se uvádí také procentuální podíl plusových bodů na součtu všech střeleckých pokusů.
 • Statistiky jsou sledovány pouze ve shodných hokejových situacích (5 hráčů proti 5). Odfiltrovávají se tak oslabení i přesilovky, které lze analyzovat zvlášť.

K ČEMU JE TO DOBRÉ?

 • Čísla udávají schopnosti týmu diktovat tempo hry, když je vybraný hráč na ledě. Tým u puku, který častěji střílí, vytváří tlak na soupeře a zvyšuje pravděpodobnost vstřelení branky.
 • Je dokázáno, že dlouhodobě je schopnost držení puku vyjádřená střelami na branku mnohem konzistentnější než střelecká potence a dokáže mnohem lépe předvídat budoucí výsledky týmu.
 • http://najja.net Jana Laňková

  Jen technické info: nefunguje Nakládal.Tedy funguje jen samostatně, ne pokud jsou v grafu zapnutí všichni.
  A v grafu je střel. úspěšnost procenty, takže je tam navíc popisek, že „pokud je číslo větší než 0,5, je bilance kladná“. Zbylo to tam zřejmě z analýzy přípravných zápasů, kdes psal jen výsledek dělení střel. pokusů/plusy, ne %.

  Jinak super práce. Tohle jsou čísla, která pomohou vytvořit si obrázek o hře.

  • The Hockey Ninja

   Díky za upozornění. Texty upraveny.

   S Nakládalem se to má tak, že ho sobecky zastiňuje Erat. Bohužel v tomto softwaru se nedají jednoduše ovlivnit popisky ani pozice bodů (musí se to docela složitě obcházet), na druhou stranu má jiné fajn přednosti. Takže budu doufat, že spolu zítra nebudou moc hrát a jejich cesty se v grafu rozejdou (to se týká i ostatních hráčů).

   Každopádně, jak jsi sama objevila, každý hráč se dá vyfiltrovat samostatně, takže doufám, že to nebude tak moc vadit.

   • http://najja.net Jana Laňková

    To jsem si nevšimla, že jsou na tom úplně stejně a že ho tedy překryl. Problem solved. Díky.

 • ivo

  čtu jen zběžně… co statistika výrobců přesilovek? jednotlivci i pětky, to samé i oslabení?
  dále statistika jednotlivce a jeho postavení v týmu , body vztažené na icetime ?

  • The Hockey Ninja

   Uvažoval jsem o nich, ale tato data trpí syndromem malého vzorku. Navíc jsou šíleně ovlivněna ice-timem 5v4/5v3, který ale nikdo nesleduje a z televize se na dálku nedá odečíst (musely by existovat kamery, sledující jen střídačky).