main

DataMS 2015Reprezentace

MS 2015: Interaktivní graf střelecké převahy českého týmu (5v5 & 4v4)

3.5.2015 — by The Hockey Ninja5

Mistrovství světa - analýza českého týmu (střelecké příležitosti) #ninjadata

Verze pro mobily (otevře se v novém okně)

Hokejový zápas můžete hodnotit různými způsoby. Ultimátní rozhřešení mu samozřejmě dává závěrečné skóre, ale jak každý hokejový fanoušek dobře ví, góly padají často naprosto náhodně, někdy se odrazí do branky každá šmudla, jindy i excelentní střelec pokazí naprostou tutovku. Dlouhodobě zajímavější obrázek dává analýza střeleckých pokusů (Corsi).

PROČ STŘELECKÉ POKUSY?

  • Tyto střelecké pokusy se liší od střel na branku, které sleduje běžný hokejový zápis, tím, že do součtu zahrnují i střely mimo branku a zblokované střely.
  • Údaje se sledují hokejistům podobně jako plus/minus body. Při účasti na ledě, kdy hráčův tým vystřelí, dostane hráč plusový bod, při střele soupeře minusový.
  • Výsledky pak můžou mít podobu dvou čísel (plusového a minusového), nebo pouze jejich rozdílu, často se uvádí také procentuální podíl plusových bodů na součtu všech střeleckých pokusů.
  • Statistiky jsou sledovány pouze ve shodných hokejových situacích (5 hráčů proti 5). Odfiltrovávají se tak oslabení i přesilovky, které lze analyzovat zvlášť.

K ČEMU JE TO DOBRÉ?

  • Čísla udávají schopnosti týmu diktovat tempo hry, když je vybraný hráč na ledě. Tým u puku, který častěji střílí, vytváří tlak na soupeře a zvyšuje pravděpodobnost vstřelení branky.
  • Je dokázáno, že dlouhodobě je schopnost držení puku vyjádřená střelami na branku mnohem konzistentnější než střelecká potence a dokáže mnohem lépe předvídat budoucí výsledky týmu.