main

Extraliga

PDOmetr: První čtvrtina extraligy nebyla úplně normální

20.10.2016 — by The Hockey Ninja0

První čtvrtina hokejové extraligy je za námi a to je vždy fajn příležitost na chvilku se zastavit a podívat se, co přinesla. Sestavil jsem proto jednoduchý graf, který stejně jako loni přináší základní informace o výkonnosti jednotlivých týmů a zasazuje je do víceletého kontextu. Vzhledem ke své potenciální závislosti se zdržím obšírných komentářů, ale jste šikovní, spoustu věcí si domyslíte sami.:) Představuji vám PDOmetr pro sezónu 2016/17.

Souhrn

var divElement = document.getElementById('viz1476954474293'); var vizElement = divElement.getElementsByTagName('object')[0]; vizElement.style.width='624px';vizElement.style.height='829px'; var scriptElement = document.createElement('script'); scriptElement.src = 'https://public.tableau.com/javascripts/api/viz_v1.js'; vizElement.parentNode.insertBefore(scriptElement, vizElement);

Graf zobrazuje týmovou střeleckou a brankářskou úspěšnost v dosavadním průběhu základní části. Je inspirován prací Carolyn Wilke a ukazuje vlastně na to, jak s týmy vedou nejen v porovnání mezi sebou, ale i historicky. Ideálně bychom samozřejmě potřebovali porovnávat data pouze za hru 5 na 5, ale ty bohužel stále k dispozici nejsou (vysoká úspěšnost přesilovek např. loni trochu nafoukla střeleckou úspěšnost Plzně), a tak si musíme vystačit s tím, co máme.

 Co nám říká PDOmetr o Extralize?

  • Bílý obdélník udává prostor, v němž se pohybovaly na konci sezóny všechny týmy Extraligy za poslední tři sezóny. Když píšu všechny, myslím tím včetně 27bodového výkonu Chomutova v sezóně 2013/14 nebo loňskou libereckou jízdu. Žádný tým neskončil po 52 kolech v červeném vnějšku.
  • I když krátkodobě samozřejmě dochází ve sportu ke všelijakým anomáliím, je zjevné, že první čtvrtina soutěže bude patřit mezi ty punkovější. Dva týmy se utrhly od zbytku a prostý pohled na jejich základní statistiky udává ještě výraznější rozdíl než šestibodový náskok v čele tabulky.
  • Na druhé straně máme několik týmů, které se na dlouhodobé průměry dívají zespodu. Paradoxně ale mezi nimi není Plzeň, ta si dle oficiálních dat nemůže moc stěžovat na střeleckou nebo brankářskou smůlu: její gólová bilance odpovídá běžným extraligovým předpokladům. Jak je to možné? Podívejte se na průměrný počet střel na zápas, Plzeň má skóre 22,6 : 33,6.
  • Až nepravděpodobně špatná čísla zatím mají Karlovy Vary, vysokou střeleckou úspěšností se zatím nechlubí ani Liberec nebo Vítkovice.

Má někdo moc štěstí nebo smůly?

  • PDO, který dal název celému grafu, je ukazatel, který se dá označit za index štěstí/smůly. Jde vlastně „jen“ o součet brankářské a střelecké úspěšnosti, který kontroluje, jak moc se výsledek týmu/hráče liší od běžného průměru. Ten je většinou kolem 100. Ve vyrovnaných profesionálních soutěží se příliš často nestává, že by jeden tým objevil „svatý grál“ a utekl v zásadních věcech zbytku. Většina týmů se zpravidla srovná někam mezi 97-103. Jako obvykle, bylo by lepší mít čísla pouze za hru 5v5, ale i s daty ze všech situací PDO „funguje“ i v extralize pro spoustu sezón zpětně.
  • Kdo zatím letos vybočuje z předpokladů? Na jedné straně Karlovy Vary (nízká střelecká i brankářská úspěšnost, PDO 92), druhý extrém představují Kometa (PDO 106,8) a Třinec (107,8). Může za to jen smůla/štěstí a a tyhle týmy se brzy vrátí do statistického průměru? Nebo jsou herně natolik jinde, že vytvoří nové statistické extrémy? Zkuste si tipnout.:) Výsledek se bude odkrývat v dalších měsících soutěže.

Další informace o PDO a historická data najdete v mém článku pro hokej.cz.


Disclamer: Spolupracuju s týmem Bílí Tygři Liberec, ale taky jsem chodil do skautu, takže jsem nijak neupravoval oficiální čísla, pocházející z webu www.hokej.cz.