DataReprezentace

DATA: Češi vyhráli Memoriál Ivana Hlinky, dominovali ale Američané

29.8.2016 — by The Hockey Ninja0

main

DataReprezentace

DATA: Češi vyhráli Memoriál Ivana Hlinky, dominovali ale Američané

29.8.2016 — by The Hockey Ninja0

Kompletní moderní statistiky z Memoriálu Ivana Hlinky. Co se z nich dá vyčíst?

Poprvé v historii Memoriálu Ivana Hlinky zůstala oceňovaná trofej v kategorii reprezentantů do 18 let doma. Zaslouženě? Spolu se skupinou (úžasných) dobrovolníků jsme pečlivě nakoukali desítky hodin všech zápasů v Břeclavi a v Bratislavě a posbírali vybrané moderní statistiky všech hráčů a týmů na turnaji. Čím můžou přispět do debaty, jestli je úspěch mladých hokejistů blýskáním na lepší časy nebo náhodou? A co se dá z čísel vyčíst o zajímavých jménech pro nejbližší drafty NHL?

Důležitá poznámka:

Krátké turnaje jsou zlo. Hráči se můžou blbě vyspat. Důležité utkání ovlivní blbě odpískaná přesilovka, nebezpečná střela se odrazí od tyčky, všichni nehrají se všemi… chápete, co chci říct. Náhoda má mnohem větší roli než v dlouhodobé soutěži. To je fakt a všechna hodnocení výsledků je třeba brát s rezervou. Na druhou stranu ani trenér neřekne po turnaji: „Díky, děcka, vyhráli jsme, ale byl to malej vzorek zápasů, takže vám k tomu nemám co říct.“

Berte následující postřehy jen jako malou ukázku možného. Data, která sbíráme, zpravidla sledují věci v pozadí za výsledky a mají tendenci se opakovat.  Kdybych měl neomezené množství času, energie a dobrovolníků, mohlo by jich být třikrát tolik s čísly provázanými s obrázky a videoukázkami. Takhle berte čísla jen jako inspiraci a hypotézy pro další studování. Veškerá data dávám k dispozici i pro vaše další analýzy.:)

 

1. Chcete „být na puku“? Emigrujte za oceán.

Měřeno aktivitou v 5v5, turnaj ovládly zámořské velmoci. V normální hře Kanada i USA diktovaly ve většině zápasů tempo hry. Z deseti střel bylo minimálně šest na branku soupeře a tento poměr platil, i kdybyste se zaměřili pouze na nebezpečné střely (šance).

Američané měli papírově na turnaji sice ne úplně nejsilnější tým, ale oproti svým severním sousedům dokázali nejen častěji střílet, ale také se dostávat do předbrankového prostoru. USA měly průměrně o 16 střel na branku víc než soupeř a o taky byly o 9 šancí bohatší. Kanada si vytvořila náskok 15 střel, ale pokud byste počítali jen ty nebezpečné, dostanete se pouze na +4. Oba týmy ale nedokázaly tuto převahu úplně přenést na góly a skončily na chvostu v tabulce střelecké úspěšnosti 5v5 (Kanada 1,4 %, USA 3,5 %… průměr turnaje 4,1 %.).

Kanada a USA nejlepší, Češi „nejzábavnější“ a v zápasech Finů padalo nejmíň střel v normální hře. Takový byl Memoriál Ivana Hlinky 2016

2. Bilance českého týmu? Efektivní zakončení a Škarek v brance

Český nároďák na tom byl přesně opačně než zámořské reprezentace. Na střely v 5v5 „prohrál“ 212:281, na šance 80:115, ale gólů ve stejných situacích vstřelil 12 a soupeři jen 7. Češi neměli nebezpečnější střely než soupeři, ale přesto je dokázali častěji proměňovat. Ve střelecké úspěšnost i v normální hře byli nejúspěšnější, druzí byli v brankářské úspěšnosti (1. Kanada 98,5 %, 2. ČR 97,5 %, vše počítáno ze všech střeleckých pokusů).

V pěti utkáních se Čechům podařilo dosáhnout na velmi nadprůměrný ukazatel PDO 103. PDO jednoduše sčítá brankářskou a střeleckou úspěšnost v normální hře, přičemž výsledné číslo by se mělo pohybovat kolem 100. Víc než 100 značí štěstí, míň než 100 smůlu. Hodnota 103 je hraniční, ukazuje, že českému týmu to střílelo a chytalo o trochu víc než soupeřům. V krátkodobém turnaji je to samozřejmě pravděpodobné, dlouhodobě se na to spoléhá trochu hůř.

Když se podíváme na průměry střel za zápas, český tým ze všech účastníků turnaje se nejvíc blížil definici hokeje „nahoru-dolů“. Při jeho zápasech padlo nejvíc střel na obě branky. Jejich počet se blížil stovce, zatímco finské utkání nabídly v průměru o něco méně než 60 střel.

3. Důležití čeští hráči: Škarek, Zadina a Nečas

Nepotřebujete zrovna doktorát ze statistiky, abyste si v Břeclavi všimli hráčů jako Martin Nečas nebo Filip Zadina. Statistiky ale můžou ukázat na zajímavé souvislosti. Nečas patřil mezi dvojici hráčů, za jejichž pobytu český tým celkově zůstal střelecky v převaze (druhým byl obránce Král). Jeho vlastní střelecká produkce ale byla spíš běžná, Nečas tedy nezakončoval většinu akcí.

Oproti tomu Zadina byl hlavním střelcem, když byl na ledě. Jeho pětka byla častěji pod tlakem, ale když se dostala do útoku, bylo to číslo 19, které ohrožovalo přímo branku. Zadina zaznamenal víc než 50 % všech střel své pětky z nebezpečných pozic.

Snímek obrazovky 2016-08-28 v 19.29.12

Další zajímavá jména dle čísel:
– Filip Král, obránce (zůstal v plusu z hlediska střelecké převahy i v šancí 5v5)
– Filip Chytil, útočník (měl na svědomí 38 % nebezpečných střel týmu, když byl na ledě)
– Martin Kaut, útočník (patřil mezi nadpůrměrné ve střelecké převaze v rámci týmu, byť skončil v lehkém mínusu)

Pozn. Čísla Čechů pochopitelně ovlivnilo, že jako jediní hráli s USA dvakrát na turnaji a v obou případech je Američané dostali pod tlak. I ve skupině ale patřil tuzemský tým mezi ty, který nedominoval normální hře.

4. Noví Crosbyové? Pište si jména Pastujov, Poehling, Svečnikov

Nick Pastujov (USA) – Američané dominovali hře v zápasech proti svým soupeřům. Nick Pastujov skončil turnaj s bilancí 101 střel pro a 49 proti a druhý v bodování týmu.

Joseph Veleno (CAN) – V 16 letech si a draft ještě skoro dva roky počká. Na Memoriálu byste ale nepoznali, že patří mezi ty nejmladší. Bilance +56/-34 na střely v 5v5, 16/-10 na šance, 4 asistence.

Timothy Liljegren (SWE) – Hlavní hvězdou příštího draftu má být Nolan Patrick, obránce Liljegren je však těsně pod ním. Břeclavsko-bratislavské potýkání nebyl úplně jeho turnaj, ale v rámci švédského týmu se neztratil, když byl na ledě patřil k nadprůměru týmu a sám se v 5v5 pokusil 15x o střelu, 2x z nebezpečných prostor.

Andrej Svečnikov/Svechnikov (RUS) – Dal jen dva góly, ale byl důležitou součástí první řady, která tlačila soupeře. Když se střílelo na branku soupeře a on byl na ledě, v 41 % případů to byl on, kdo ohrožoval protivníkova brankáře.

5. Kompletní data 5v5

Velký dík za sběr dat patří dobrovolníkům. Jmenovitě: Tomáš Ptáček, Matěj Votrubec, Stanislav Pokorný, Michaela Kovářová, Petr Ciesarik, Martin Lukovics, Jaroslav Vondrák, Tomáš Horák, Jakub Špirk, Lukáš Joppa. Díky!

Autor ilustrační fotky: Juniorský hokej

GRAFY (otevřít v novém okně)

var divElement = document.getElementById('viz1472481685348'); var vizElement = divElement.getElementsByTagName('object')[0]; vizElement.style.width='100%';vizElement.style.height=(divElement.offsetWidth*0.75)+'px'; var scriptElement = document.createElement('script'); scriptElement.src = 'https://public.tableau.com/javascripts/api/viz_v1.js'; vizElement.parentNode.insertBefore(scriptElement, vizElement);