DataExtraliga

A ty tu sedíš za co, mladej? Analýza vyloučení v extralize

15.7.2015 — by The Hockey Ninja2

main

DataExtraliga

A ty tu sedíš za co, mladej? Analýza vyloučení v extralize

15.7.2015 — by The Hockey Ninja2

Čísla, která rozhodně nepotřebujete. (Ale je zábava se v nich rochnit.)


Léto je pro hokejové fanoušky hluchým obdobím. Občas přijde hlášení o přestupu, jindy zas někdo v Malování spíchne novou verzi dresů a jen výjimečně se objeví něco jako nesmělá česká odpověď na obálky Sports Illustrated… celkově prostě trochu nuda a ospalá prázdninová atmosféra.

Ta se ale netýká hokejových analytiků! Léto je totiž ideálním obdobím na to zahrabat se do už kompletních čísel z předchozích sezón a objevovat skryté poklady. Než se začnete těšit: tento článek není o úžasných objevech a revolučních zjištěních. Jde ale o zajímavé statistiky, jak, za co, kdy a kdo se v české extralize vylučuje. Z oficiálních zápisů na www.hokej.cz jsem posbíral data o všech udělených trestech a pohrál si s jejich výstupy. S výsledky můžete pracovat i vy sami a prostřednictvím interaktivních grafů prostudovat nejvylučovanější hráče svého týmu nebo objevovat další zajímavé souvislosti.

Pár postřehů, než se pustíte do grafů

 • Nikdy jsem o tom nepřemýšlel, ale asi bych netipoval, že nejčastějším trestem jsou v Česku 2 minuty za hákování. Ale pozor! To se týká jen základní části. V play-off vede rozhodcovskou hitparádu 2 minuty za hrubost.
 • Dávají si hráči pozor na zbytečné fauly hokejkou nebo mají rozhodčí na play-off volnější metr? To nám data neřeknou, ale rozdíly ve vylučování za hrubost jsou opravdu markantní. Zatímco v základní části je hrubost „jen“ každým desátým trestem, v play-off tento verdikt zaznívá u každého 4.-5. vyloučení.
 • Hrubost je v play-off výrazně častějším vyloučením i v přepočtu na zápas. Hákování, nedovolené bránění anebo třeba držení se pískají méně než v průběhu sezóny.
 • Nejvíc se vylučuje ve druhé třetině. To myslím odpovídá i zjištěním z NHL. Ve druhé třetině mají všichni dál na střídačku, hráči mohou být unavenější a chyby vedou k šancím i vyloučením. Zároveň rozhodčí nemají takové zábrany pískat fauly jako na konci zápasu.
 • S velkým zjednodušením můžete brát, že v extralize znamená šest vyloučení znamená jeden obdržený gól. Můžete si tak snadno spočítat, kolik gólů „neviditelně“ zavinili hráči vašeho týmu.
 • Tento článek rozhodně neberte jako velkou analýzu, neplánuju s těmito daty velké věci. Nicméně statistiky rozhodně dávají informaci o aktuálních trendech v rozhodování. Bylo by zajímavé porovnat více ročníků i dekád po sobě. Přesilovky a oslabení výrazně ovlivňují šance týmů, jsou důležitou součástí hry a projevují se i v taktice. Samozřejmě by bylo zajímavé porovnat i rozhodování jednotlivých rozhodčích a mnoho dalšího. Tyto informace ale v aktuálních datech nenajdete. Místo toho se můžete opájet informacemi o vyloučení pro všechny hráče i týmy, vyfiltrovat si můžete i jednotlivé typy trestů a hledat, kdo se jimi provinil nejčastěji.
 • Pokud objevíte něco zajímavého, neváhejte se pochlubit – na Facebooku, Twitteru nebo třeba pod článkem v diskusi.

Data o vyloučeních – Česká extraliga 2014/2015

Otevřít v novém okně

 

 • http://www.hejkal.com hokič

  Vyšší podíl hrubosti v play-off připisuji jakémusi podivnému českému dojmu, že v play-off musí každá druhá situace u branky končit rukavicí v obličeji soupeře. Kolikrát mi to až přijde směšné. Připadají mi jak holky, co se tahají za vlasy. Buď se rvu, protože je proč, nebo jdu střída, nic mezi, tak by to měl být. Ne tak u nás. V NHL se vše u branky dohrává na krev, ale pískne se – a hráči vědí, že jejich práce je u konce. Potyčky vzniknou, samozřejmě, emoce kypí i tam. Ale ve většině si nikdo nedovolí ohrozit tým oslabením, když to není nezbytně nutné. U nás to trenéři tolerují, takže je to samé hašteření. Proto asi ty tresty.

  Mimochodem obdobně to je dle mého s neposlušností hráčů na buly. Své samozřejmě hrají i rozhodčí, kteří za mořem neřeší každou kravinku a jdou hodit puk. Ale sám se divím, jak blahovolně trenéři tolerují vyhazování svého nejlepšího bulaře na ledě kvůli potřebě jeho parťáka stát o centimetr víc v kruhu. Asi to má pozadí, na které upozorňuješ obecně. Čeští trenéři neřeší každý detail. Jenže i detail jednou za sezónu rozhodne. A velká vítězství se skládají z detailů.

  Btw. jsem z Litvínova, takže třeba jedna historka o tom, jak trenér osobně obcházel cizí lidi ve fitku, aby si po sobě vydezinfikovali pás. Poněvač je to play-off, a taky řádí chřipky, takže až se po nich přijdou vyklusat hokejisti, tak aby náhodou… Detail? Možná. Možná ne. Při pohledu na sezónu se kloním druhé variantě.

  Takže asi tak.

  • The Hockey Ninja

   Určitě by bylo zajímavé například rozebrat, jak vysoký podíl hrubostí v playoff tvoří současné tresty ve stejném zápase a stejném čase (které se vlastně vykrátí) a kolik z toho jsou individuální vyloučení. Ale vzhledem k tomu, že toto jsou data jen za jedno play-off, není to úplně velký vzorek.

   Z přehnaného dohrávání mám v Česku často dost podobný pocit, ale bral bych to zatím jen jako pracovní hypotézu.:)